Každý, kdo někdy stanul před soudem ví, že ne vždy soudce rozhodne k jeho plné spokojenosti. Pokud nejste spokojeni s rozsudkem soudu prvního stupně, máte jako účastníci řízení právo podat odvolání. Odvolání je opravný prostředek, kterým se můžete domáhat přezkoumání rozsudku soudem druhého stupně. Důrazně v tomto případě doporučujeme obrátit se na zkušeného advokáta, který vám s podáním opravného prostředku pomůže.
Jak podat odvolání?
Odvolání se podává písemně u soudu, proti jehož rozsudku se směřuje. Je možné jej podat i elektronicky prostřednictvím datové schránky.
Jak probíhá odvolání
Důkazní břemeno v odvolacím řízení spočívá na odvolateli. To znamená, že odvolatel musí prokázat, že rozsudek soudu prvního stupně je nesprávný. Odvolací soud poté napadený rozsudek buď potvrdí, zruší a věc vrátí soudu prvního stupně k novému projednání a rozhodnutí, nebo změní. V odůvodněných případech může odvolací soud ve věci také sám rozhodnout. Pokud odvolací soud odvolání zamítne, je možné podat ještě dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Dovolání je však mimořádný opravný prostředek a lze jej podat pouze v omezených případech.
Lhůta pro podání odvolání
S podáním odvolání rozhodně neotálejte, je nutné jej podat do 8 dnů od doručení písemného vyhotovení rozsudku. Pokud jste tuto lhůtu nestihli, je možné podat návrh na prominutí zmeškání lhůty.
Kdo může odvolání proti rozhodnutí soudu podat?
Odvolání nemusíte podávat jen vy jako obžalovaný. Mohou jej za vás podat i vaši příbuzní v přímém pokolení, to znamená rodiče či děti, včetně osvojitelů a osvojenců, stejně tak váš manžel či registrovaný partner. Může jej podat také opatrovník či obhájce obžalovaného. České trestní právo nijak neomezuje důvody, na základě kterých je možné odvolání proti rozsudku podat. Oprávněná osoba se tedy může odvolávat proti rozsudku z jakýchkoli důvodů, které považuje za důležité. Zároveň lze při odvolání využít i nové skutečnosti a důkazy, které během předchozího řízení nebyly brány v potaz.