Mladí lidé mají v dnešní době dost příležitostí k zajištění finančních příjmů, ať už příležitostnými brigádami nebo prací na dohodu, dočasným či trvalým zaměstnáním. Účty pro mladé jsou jednou z možností, jak si něco našetřit, mít potřebnou finanční rezervu, pokrývat si některé platby bezhotovostním platebním stykem, vybrat si hotovost z bankomatu, kdekoliv to potřebují.
Stejně tak mají rodiče a prarodiče několik možností, jak finančně přispět svým dětem a vnoučatům do budoucího života. Kromě produktů ze stavebních společností, pojišťoven a penzijních fondů je možné založit a používat speciální účty pro děti a mládež, které náš domácí bankovní sektor nabízí.
Jsou vkladní knížky úplnou minulostí?
Nebude jistě daleko od pravdy tvrzení, že snad téměř každý z nás trochu starších si ze svého dětství pamatuje, jak mu rodiče skoro všechny, i menší finanční obnosy, které kdy dostal například od rodičů, babiček a dědečků, ukládali na známou vkladní knížku.
Rodiče měli pocit, že je to vhodný a rozumný způsob, jak drobné částky postupně ukládat svým dětem s vírou, že se jejich dorůstajícím potomkům budou později ušetřené peníze k něčemu určitě hodit. Vkladní knížky nejsou ani dnes úplnou minulostí a jako forma úspor pro vaše děti mohou být použity i v dnešní dynamické době. Není to samozřejmě klasický bankovní účet pro mladé lidi, ale bankovní sektor stále nabízí několik typů vkladních knížek pro nejmenší. Mohou být s výpovědní lhůtou nebo bez ní, samozřejmě s trochu nižším úrokem.
Tento druh úspor ve formě vkladních knížek je vhodnější pro menší děti, i když samozřejmě naši mladí potřebují finanční rady a pomoc od nás rodičů, protože zatím nemohou a ani neumí spravovat své peníze na vkladní knížce nesoucí jejich jméno a příjmení.
I kapesné může jít na účet
V některých bankách je možné založit a používat i běžné účty určené přímo pro děti a mladé lidi. Tyto účty pro mladé lidi jsou oproti klasickým běžným účtům zvýhodněny malými nebo žádnými poplatky. A vydávají se současně i s kreditními kartami, takže takový osobní účet má význam a opodstatnění i pro vaše dítě, které se tak může naučit spravovat si své peníze a úspory od svého raného mládí.
Pro mladé lidi je možné využít také spojení tzv. chytrých účtů i na vyplácení kapesného, které chodí na běžný účet, a na spořicí účet mohou rodiče uložit větší částku, kterou naspořili pro své děti v minulosti. Na běžném účtu je stanoven limit, a pokud je tento limit překročen, je nadbytek peněz automaticky převeden na spořicí účet, takže vaše dítě může spořit také samo, jestliže bude šetřit své kapesné a neutratí ho celé. Pokud budete potřebovat, můžete po uplynutí výpovědní lhůty vybrat ze spořicího účtu i určitou částku.
Studentské účty pro mladé lidi
Je zcela bez diskuse, že osobní účet má pro mladé význam i v dnešním dost uspěchaném každodenním životě. Nejen pro ty pracující, ale i pro ty, kteří pokračují v nějaké formě středoškolského nebo vysokoškolského studia. Studentské účty jsou vlastně klasické účty, které si mohou založit studenti z různých škol a pro které existuje mnoho výhod.
Proto je naprosto přirozené, že mladí lidé potřebují před založením svého prvního osobního účtu poradit od rodičů, spolužáků či přátel. Spousta informací se dá najít na internetových stránkách bank a bankovních institucí nebo lze navštívit přímo pobočku některé z bank. Důležitou a oblíbenou výhodou je možnost vytvořit kontokorentní účet pro přečerpání vašeho běžného účtu.
Správa studentských účtů u všech bank je většinou bezplatná. Všechny banky vydávají ke svým studentským účtům bezplatnou kreditní kartu, jejíž používání je obvykle také bez poplatků. Studentské účty pro mladé lidi jsou doprovázeny různými bonusy a výhodami, například v podobě karty ISIC. Tuto známou kartu mohou mladí lidé využít k velkému počtu slev v dopravě či obchodech.
Je vhodné založit dítěti vlastní bankovní účet?
Účet pro děti musí samozřejmě v bance založit rodiče nebo zákonní zástupci dítěte. Ti také mají disponibilní práva k účtu. Mohou například snadno pomocí internetového bankovnictví sledovat, co se děje s penězi na účtu dítěte. Dětský účet může také sloužit jako vhodný prostředek vzdělávání dítěte pro jeho postupnou finanční gramotnost. Některé banky nabízejí také bankovní účet pro mladé lidi ve věku 15–18 let. Samozřejmě s nadějí, že později jim bude banka schopna nabídnout běžný osobní účet a další finanční produkty.