Úmluva o právech dítěte je dokument, který by měl při své práci zohledňovat každý rodinný mediátor. Přečtěte si, o co se jedná o proč je tato úmluva právě při mediaci důležitá.

Co je Úmluva o právech dítěte

Úmluva o právech dítěte je mezinárodně uznávaná dohoda, u níž se jednotlivé státy domluvily na jejím obsahu a dodržování. Jedná se o nejdůležitější mezinárodní dokument, který chrání práva dítěte. Česká republika tuto úmluvu podepsala v roce 1991. Díky tomu se zavázala k tomu, že bude dohlížet na dodržování těchto práv.

Proč by měl Úmluvu o právech dítěte mediátor znát

Úmluvu o právech dítěte by měl znát jak zapsaný, tak i nezapsaný mediátor pro rodinné konflikty. Právě v případě rodinných kauz se probíraná témata mohou týkat i dětí. A v těchto situacích je důležité, aby mediátor nejen ovládal jednotlivé komunikační nástroje, ale také měl základní povědomí o právech dítěte, které by dohoda mezi rodiči měla zohledňovat.

Mediátor by si tedy při své práci měl pokládat řadu otázek a pomáhat rodičům o nich přemýšlet a diskutovat. Co je v takové situaci pro dítě nejlepší? Jak se to promítne do jeho práva na vzdělání? Je dohoda dobře navržená s ohledem na věk dítěte? 

Mediátor by měl být hlasem dítěte

Mediátor by měl společně se svými klienty mediační dohodu vždy postavit na pevném základu ochrany práv dítěte. To samozřejmě neznamená, že by měl rodičům diktovat, jak se mají o své dítě starat. Ale měl by myslet na to, že právě mediátor do určité míry vystupuje jako hlas dítěte. 

Mediátor by se tedy měl doptávat a zjišťovat, jak představy a očekávání rodičů odráží skutečné potřeby dětí. Také by měl podporovat vzájemnou komunikaci mezi rodiči a ověřovat si, jaké důsledky mohou jednotlivá řešení mít. 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz