Máte ponětí, kolik spotřebujete energie při těžbě a používání bitcoinu? Vše má svůj rub a líc, bitcoiny jsou tak stavěny nejen napospas nelegálnímu obchodu, ale také vysoké spotřebě elektrické energie. Ztrácejí tak na své hodnotě?

Spotřeba energie je na jednu transakci extrémně vysoká…

V roce 2013 označil americký novinář Mark Gimein vznik bitcoinové sítě jako budoucí ekologickou pohromu pro svět, která má však svůj čas na projev. Nyní s odstupem těchto pár let docházíme k tomu, že měl Gimein pravdu. Spotřeba roste den ode den díky sympatizaci s touto měnou, která se začíná těšit globálnímu zájmu.

Podle webové stránky Digiconomist byla v polovině září roční spotřeba sítě okolo 17 Twh a křivka spotřeby plynule stoupá. Porovnejme si to s klasickými platebními systémy, například s platební sítí Visa. Bitcoin v současné době zvládá pouze jednotky transakcí za sekundu, což je nyní sedm. Zato Visa umí provést od 2000 až po 24 000 transakcí za sekundu. Bitcoin přitom spotřebovává daleko více energie, v přepočtu je to přibližně dvacet krát více. V rámci posouzení technologie, kterou umožňuje například ona Visa, tak není bitcoinová síť efektivní a dlouhodobě energeticky udržitelná.

Otázka ekologie

Zajímavostí je, že v rámci ekologie tedy opravdu nejde o zanedbatelný poznatek. Nicméně v Číně mají energie dostatek. Aby se těžařům těžba bitcoinu vyplatila, je nutné, zařídit dostatečný přísun dostatečně levné elektrické energie, kterou dnes můžeme sehnat zejména v okrajových oblastech Číny, kde se většina „dolů“ nachází právě v chudých oblastech čínské provincie s názvem Sečuán. A právě zejména v oblastí dešťů je zde díky vodním elektrárnám přísun nespočet levné elektrické energie. Na tuto informaci vyzráli právě bitcoinoví těžaři, kteří se do těchto oblastí stěhují a přebytek této energie spotřebovávají. Právě místní levná pracovní síla podporuje zlatou bitcoinovou horečku.