Statistiky ukazují, že ten, kdo si z výplaty pořizuje dovolenou, je spokojenější než ten, který si kupuje věci. Tak prokázali kanadští vědci z Univerzity v Britské Kolumbii. Ti provedli zajímavý experiment.

Experiment

Experiment spočíval v tom, že vědci poskytli lidem v přepočtu asi sedm set korun na to, aby tyto peníze občané utratili, jak chtěli. Nakonec se ukázalo, že spokojenější byli ti, kteří darované peníze vložili například do investice za úklid hospodyní. Poté se cítili lépe než ti, kteří si koupili jen tak něco pro radost.

Psychologie, stres a relax

Zajímavé je, že stres, kterým disponujeme z nedostatku času pro cokoli, způsobuje nižší úroveň spokojenosti se životem. Dále dochází k úzkostem a nespavosti. Pokud si však zaplatíte někoho, kdo například domácí úklid provede za vás, budete mít více času na svoje koníčky, především pak na doporučené cestování.

Čas

Existuje pojem „časový hladomor“, kteří vnímají zejména Němci a Američané, kteří žijí v permanentním stresu kvůli nedostatku času, jelikož na ně jejich společnost klade extrémní nároky. To v Nizozemsku již pracují s tím, jak přenést z peněz lepší pocit do života a nežít v neustálém koloběhu honby za penězi a povinným hrazením nejrůznějších výdajů.

Experiment se tak dále skládal také s dotazníku za co lidé běžně peníze utrácejí. Mezi respondenty byli rovněž Dánové, kteří jsou považováni za nejšťastnější národ světa z hlediska finanční jistoty, ale také miliardáři, kteří vyhráli sportku.

Záludnou otázkou pak bylo – kolik a za co lidé utrácejí, aby se zbavili povinností a mohli utrácet jinde – za potěchu, dovolenou, masáže, wellness a podobně. Ti, kteří tento problém vůbec řeší a koupí si čas pro své volno tím, že si najmou paní na hlídání, hospodyni a podobně, jsou nakonec spokojenější než ti, kteří se hodní za prací, penězi, anebo úklidem doma.