Jako zaměstnavatel máte řadu povinností. Nejvíc jich vyplývá z dodržování zákoníku práce, BOZP a PO – kromě pravidelných kontrol, vedení pečlivé dokumentace BOZP a zajištění bezpečného prostředí pro zaměstnance musíte třeba také dbát na pravidelné bezpečnostní přestávky.
Klasická a bezpečnostní přestávka
Zaměstnavatel má obecně povinnost poskytnout zaměstnancům minimálně půlhodinovou přestávku na občerstvení za každých 6 hodin nepřetržité práce. U mladistvých zaměstnanců je to dokonce za 4,5 hodiny. Přestávku je možné rozdělit po 15 minutách a není ji možné čerpat na začátku a na konci pracovní doby. Nezapočítává se do pracovní doby.
Kdo má nárok na bezpečnostní přestávku?
V případě bezpečnostních přestávek jsou pravidla trochu jiná. Nárok na ni mají zaměstnanci, kteří vykonávají činnost zatěžující jejich organismus (práce v chladu, práce v nepřirozené poloze, práce při lokální svalové zátěži a podobně). Dále pak zaměstnanci, kteří pracují s rizikovými faktory, jako jsou chemikálie, prašnost, biologičtí činitelé a podobně, zaměstnanci, kteří jsou součástí silniční dopravy a členové posádky letadel a vrtulníků.
Bezpečnostní přestávku rovněž není možné čerpat na začátku ani na konci pracovní doby. Do pracovní doby se však započítává. Jak dlouho a po jaké době je přestávka nutná záleží na práci, kterou pracovník vykonává. Například při ruční manipulaci s břemenem má zaměstnanec právo na přestávku trvající 5 až 10 minut po každých 2 hodinách.
Co se týče bezpečnostních přestávek řidičů, záleží na tom, zda má vozidlo více či méně než 3,5 tuny. Řidiči vozidel lehčích než 3,5 tuny musí odpočívat každé 4,5 hodiny po dobu 30 minut. Tuto přestávku lze rozdělit na 15minutové úseky. Přesáhne-li doba práce 9 hodin, přestávka musí trvat alespoň 45 minut.
Nevíte si rady s tím, jaká pravidla bezpečnostních přestávek se týkají právě vašeho provozu? Obraťte se na firmu Extéria, která se specializuje na služby v oblasti BOZP.