Gamblerství je uznávanou závislostí, která je velmi nebezpečná. A to nejenom z toho důvodu, že člověk je schopen během několika minut utratit celou svou měsíční výplatu. Ale také z hlediska zdravotního. Pokud si myslíte, že máte problémy s hraním, měli byste co nejdříve podstoupit léčbu. Léčba závislostí je obvykle zdlouhavou záležitostí a bez odborníka se neobejdete. Zde jsou velmi dobré důvody, proč ji podstoupit.

Nejistota je přitažlivostí

Lidé se do hraní automatů (strojů, které byly navrženy tak, abychom prohráli, stroje „na náhodu“) obvykle pouští ze třech hlavních důvodů: touha po penězích, potěšení nebo vzrušení. Jedná se ale pouze o prvotní motivy. Těmi dalšími je právě nejistota odměn. Možná ten vysoký jackpot čeká právě na vás. Dokážete něco, o ostatní nedokázali. Budete výjimeční. Tato nejistota výhry způsobuje uvolňování dopaminu, hormonu, který se uvolňuje, když děláme něco, co je nám příjemné.

Světla a zvuk

Ale není to pouze o výhře. Automaty jsou přece také hrou světel a zvuků. A ty k sobě potencionálního hráče lákají – zkrátka jej upozorní na svou přítomnost. A pokud jsou ve spojení s nejistou odměnou, jedná se o něco, co nemůžete odmítnout! Znělky, které automaty hrají, se mohou lišit délkou podle toho, jak velký je jackpot. Díky nim lidé hrají déle – což znamená, že dokážou utratit také více peněz. Znělky zvyšují vzrušení a současně povzbuzují k rychlejší hře.

Cítíte se jako vítěz … i když prohráváte

I automaty prošly modernizací. Byl jim navýšen počet řádků, takže na jedno zatočení máte možnost vsadit více sázek. A gambleři tyto automaty milují! Mají totiž pocit, že vyhrávají, i když tomu tak ve skutečnosti není. Více řádků může totiž snižovat přehled nad tím, kolik jste celkem vsadili a kolik vyhráli. Když vsadíte celkem za 100 Kč a při každém zatočení vyhrajete 50 Kč zpět, máte pocit, že vyhráváte. I když je to právě naopak.

https://pixabay.com/cs/photos/kostky-hra-%c4%8dernob%c3%adl%c3%bd-hod-kostkami-1502706/
Sdílejte
Předchozí článekKdy se používá facilitace a kdy facilitativní mediace
Další článekBezpečnostní přestávky – kdo na ně má nárok?