Kdo jezdí pravidelně na kole, prodlužuje si život a také si snižuje rizik rakoviny a kardiovaskulárních problémů až o polovinu. Neméně prospěšná je ovšem i pěší chůze. Tento zdravotní přínos potvrzují vědci, lékaři ale i běžní lidé, kteří cyklistice holdují po celý život.

Co potvrdil průzkum v Glasgow

Tým vědců sledoval po dobu pěti let 250 tisíc britských pracujících občanů a zaměřil se na zdraví těch, kteří denně dojíždějí do práce veřejnou hromadnou dopravou, i těch, kteří do zaměstnání jezdí na kole nebo chodí pěšky. Mezi nimi mělo téměř čtyři tisíce lidí diagnostikovanou rakovinu a více než tisícovka trpěla srdečními problémy. Vědci došli k závěru, že pravidelná jízda na kole snižuje riziko předčasného úmrtí z jakékoliv příčiny až o 41 %.

U kolařů, kteří byli sledováni, byl výskyt rakoviny nižší o 45 % a srdečními chorobami netrpělo ještě o jedno procento více lidí.

Prospěšnost chůze nebo domácích prací

Cyklisté ujeli během průzkumu v průměru 48 kilometrů týdně, což znamená necelých deset kilometrů každý pracovní den. Zdravotní přínos chůze se projevil pouze u těch, kteří týdně nachodili více než 9 km, což představuje zhruba kilometrovou cestu pěšky do práce.

Z toho vyplývá, že jízda na kole je zřejmě zdravější aktivitou nežli chůze, neboť se při ní člověk zpravidla déle a intenzivněji namáhá.

Cyklistika či chůze jako životní styl

Ten, kdo si zvykne jezdit nebo chodit pěšky do zaměstnání každý den, stane se tato aktivita pro něj nezbytnou součástí denní rutiny. Optimální je, když se do ježdění či chození člověk nemusí nutit. Podle názorů autorů průzkumu a vědců zabývajících se výzkumem rakoviny, není nutné chodit do posilovny nebo denně zdolávat velké vzdálenosti. Úplně stačí, když člověk do práce jezdí na kole nebo chodí pěšky a dělá různé domácí práce. Tedy vykonává aktivity, které jej donutí se trochu zadýchat a zpotit.