Naše společnost je bohužel nastavena tak, že většina lidí neumí vyjednávat. Ve školách se tato dovednost neučí, proto není divu, že nám to moc nejde. Co je při vyjednávání důležité a na co si dát pozor?
Naučili jsme se přizpůsobit
Většina z nás má zakódováno, že maminka má vždycky pravdu. Jsme zvyklí poslouchat naše rodiče i autority ve škole. A z těchto důvodů jsme se přirozeně naučili neargumentovat, nevyjednávat a nechat věci jen tak plynout.
Ve spoustě záležitostech jsme se přizpůsobili svému okolí, i když nám to někdy nevyhovovalo. Ne vždy je však přizpůsobení se tou pravou cestou, jak řešit konflikty.
Pravé a nepravé přizpůsobení se
V praxi je třeba rozlišovat takzvané pravé a nepravé přizpůsobení se. Pravé přizpůsobení se je charakteristické pro ty situace, kdy nám příliš nezáleží na tom, jak skončí. Jedná se o ty konflikty, nad kterými můžeme jednoduše mávnout rukou.
Pokud je nám ve skutečnosti opravdu jedno, jak daná situace dopadne, můžeme o ní bez problémů nechat rozhodnout někoho jiného. Pamatujte ale, že na každý vztah jsou vždy potřeba dva. Pokud v takovém vztahu vždy budeme používat strategii přizpůsobení se, v podstatě budeme nechávat celé břímě na tom druhém. A to samozřejmě nemusí být ideální.
Oproti tomu nepravé přizpůsobení se vzniká ve chvílích, kdy se přizpůsobujeme něčemu, co nám nevyhovuje. V takových situacích by na scénu mělo nastoupit právě vyjednávání.
Jak na vyjednávání
Než se pustíte do samotného vyjednávání, rozmyslete si, čeho chcete dosáhnout a co by bylo tím úplně nejlepším řešením dané situace. Následně popřemýšlejte o tom, co by naopak mohlo být tím úplně nejhorším řešením této situace.
Tímto způsobem si v hlavě vytvoříte pomyslnou úsečku, mezi jejímiž body se budete v rámci vyjednávání pohybovat.
Více informací z oblasti mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.