Naše společnost je bohužel nastavena tak, že většina lidí neumí vyjednávat. Ve školách se tato dovednost neučí, proto není divu, že nám to moc nejde. Co je při vyjednávání důležité a na co si dát pozor?

Naučili jsme se přizpůsobit

Většina z nás má zakódováno, že maminka má vždycky pravdu. Jsme zvyklí poslouchat naše rodiče i autority ve škole. A z těchto důvodů jsme se přirozeně naučili neargumentovat, nevyjednávat a nechat věci jen tak plynout. 

Ve spoustě záležitostech jsme se přizpůsobili svému okolí, i když nám to někdy nevyhovovalo. Ne vždy je však přizpůsobení se tou pravou cestou, jak řešit konflikty.

Pravé a nepravé přizpůsobení se

V praxi je třeba rozlišovat takzvané pravé a nepravé přizpůsobení se. Pravé přizpůsobení se je charakteristické pro ty situace, kdy nám příliš nezáleží na tom, jak skončí. Jedná se o ty konflikty, nad kterými můžeme jednoduše mávnout rukou. 

Pokud je nám ve skutečnosti opravdu jedno, jak daná situace dopadne, můžeme o ní bez problémů nechat rozhodnout někoho jiného. Pamatujte ale, že na každý vztah jsou vždy potřeba dva. Pokud v takovém vztahu vždy budeme používat strategii přizpůsobení se, v podstatě budeme nechávat celé břímě na tom druhém. A to samozřejmě nemusí být ideální.

Oproti tomu nepravé přizpůsobení se vzniká ve chvílích, kdy se přizpůsobujeme něčemu, co nám nevyhovuje. V takových situacích by na scénu mělo nastoupit právě vyjednávání. 

Jak na vyjednávání

Než se pustíte do samotného vyjednávání, rozmyslete si, čeho chcete dosáhnout a co by bylo tím úplně nejlepším řešením dané situace. Následně popřemýšlejte o tom, co by naopak mohlo být tím úplně nejhorším řešením této situace.

Tímto způsobem si v hlavě vytvoříte pomyslnou úsečku, mezi jejímiž body se budete v rámci vyjednávání pohybovat. 

Více informací z oblasti mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.