Napadlo vás někdy, proč zrovna číšníci musí nosit speciální uniformy? Je to vůbec nezbytné? U kuchařů se tomu nikdo podivovat nebude, ale číšník přece jen donáší a odnáší pokrmy či pití. Jak to tedy je?

V prvé řadě jde o první dojem. Podle oblečení personálu i vzhledu restaurace si každý návštěvník udělá obrázek o podniku. Právě proto luxusní restaurace kladou na číšníky přísné požadavky. Nejen, že musí nosit oblečení pro číšníky, ale u žen je povinný i decentní make-up a minimální množství šperků.

Jaké jsou výhody nošení uniformy přímo pro číšníky?

Nejde však pouze o image zaměstnavatele. Uniformy se nosí i z čistě praktických důvodů. Podobně jako kuchaři nosí rondon s čepicí, aby se neumazali a aby do jídla nepadaly vlasy, barmanům přijde vhod barmanská zástěra, číšníci ocení dobrou uniformu. Třeba proto, že si do kapsy uniformy mohou dát zápisník nebo telefon, kdo kterého si zapisují objednávky.

Navíc, i číšník se může ušpinit, když odnáší ze stolu špinavé talíře. Právě proto u některých číšníků uvidíte zástěru. Ta se v případě ušpinění velmi snadno vymění za jinou.

Každý, kdo nosí v práci uniformu, vám navíc potvrdí, že je vlastně docela osvobozující, když nemusíte neustále přemýšlet nad tím, co si obléknete, protože to máte od zaměstnavatele dané.

Co obvykle nosí číšníci?

Typicky jde o oblečení v barvách černá, bílá, vínová a jejich kombinace, případě nějaký firemní odstín, který je sladěný s celou firemní identitou. Pro muže jsou obvyklé kalhoty a bílá košile, kravata či motýlek. Ženy nosí sukně nebo kalhoty a halenku. Často se přidává zmiňovaná zástěra. Pochopitelně záleží zejména na typu podniku, pokud je atmosféra uvolněnější, nároky na uniformu nejsou tak vysoké. Někde vyžadují pouze polokošili a kalhoty apod. Pěkný výběr uniforem pro obor gastronomie najdete v nabídce Fomi.cz, tam se můžete inspirovat.