Pakliže jste již zoufalí z pracovní situace v Česku, která vás donutila k vycestování za prací do zahraničí, budete v úvodu potřebovat pomocnou ruku. Co je vše třeba předem zařídit? Jak je to s úřady? Tento souhrn informací vám jistě pomůže.
Rozdílné mzdy
Co každý národ láká na práci v zahraničí? Především rozdílné minimální mzdy. Ne každá destinace však slibuje dobrý plat, každopádně takovou Anglií nepohrdne žáden Čech. Ovšem i toto má své úskalí. Honba za atraktivnějším platem neznamená, že se dané národy mají lépe. Podobnou problematiku zažíváme v naší republice, napříč hranicemi jednotlivých krajů. Výše průměrné mzdy v Praze je úměrná výši nájmu. Na druhou stranu jsou v Praze solidnější ceny za potraviny než na Moravě.
Jak dlouho být na úřadu práce?
Výběr prosperující destinace
Taková Anglie má krásné platy, ovšem vysoké nájmy. To nutí Čechy žít pohromadě v bytě o pěti a více lidech. Rovněž jsou zde drahé potraviny, podobně jako ve Švédsku, Dánsku či Švýcarsku. V Anglii vlastně platí pravidlo univerzálních cen – za pivo, chleba, sýr či misku s ovocem zde dáte vždy v přepočtu na naše devadesát korun. I přes tyto skutečnosti zde vydrží spousta Čechů žít.
Jak ale získat práci v zahraničí?
Jak ale získat práci například v takové Anglii? Krom jazykové a teritoriální bariéry na nás čeká spousta úskalí. Pracovní nabídky si hledejte sami a nejlépe online či přes známé. Pomůže vám však i Eures, což je integrovaný portál MPSV, který sdružuje nabídky práce zemí EU, EHP nebo Švýcarska. Kromě toho vám poskytne spoustu odpovědí na otázky, se kterými si v zahraničí nevíte rady, jako je například minimální mzda, otázky ohledně zdravotního pojištění, týdenní pracovní doba, svátky, adresy velvyslanectví, možnost zařízení bankovního účtu, MHD jízdních karet a podobně.
Výběrové řízení v cizině je podobné jako u nás, nesmíte však zapomenout stručný moderní životopis tamního jazyka, ale také ověřené překlady maturitního vysvědčení, univerzitních diplomů, dále osvědčení o absolvování vzdělávacích nebo jazykových kurzů či rekvalifikací, výpis z rejstříku trestů a rodný list.
Každý úředně ověřený překlad musí být v souladu se zákonem č. 36 / 1967 Sb. Musí obsahovat potvrzení tlumočníka a informaci o tom, že se překlad shoduje s originálem.
Než však odjedete do zahraničí…
Práce v zahraničí láká nejen náctileté. Zas tak jednoduše vycestovat však nelze. Krom překladů diplomů, kurzů či lékařských zpráv, potřebujete vyřídit dalších tisíc nezbytných věcí. Zdravotní pojišťovna patří mezi ty prioritní. Co tedy primárně musíte zařídit?
- Vaší zdravotní pojišťovně je třeba nahlásit svůj odjezd, potvrdit pracovní smlouvou zaměstnání v zahraničí, a zároveň se z této pojišťovny odhlásit.
- Další nezbytností je pověřit někoho z rodiny přebíráním pošty. Tato osoba si však musí zřídit na České poště zákaznickou kartu a průkaz příjemce. Zmocnění zásilky lze dnes schválit i online.
- Pokud se účastníte také voleb a jste v zahraničí na dobu několika let, pak si nechte vystavit voličský průkaz, případně se nechte napsat ne speciální seznam voličů. Na internetových stránkách MZV je formulář s touto žádostí.
- U6íváte-li medikamenty, které se na letišti těžce obhájí, pak buďte dopředu připraveni v podobě překladů lékařských zpráv, a to jak do jazyka země, kam cestujete, tak do latinského jazyka.
- Pokud jedete do ciziny autem, pak se důkladně informujte o stávající situaci na silnici, ale také o místních dopravních pravidlech a značkách. Nezanedbejte to, protože místní předpisy se mohou od těch českých výrazně lišit. Zjistěte si, zda potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, dálniční známky a jaká je povinná výbava v zahraničí.
- Co se týče platební karty, pak budete potřebovat embosovanou platební kartu, kterou si lze zřídit na pobočce své banky. I přesto si však s sebou nezapomeňte pro všechny případy hotovost. Zjistěte si rovněž, zda se vám nevyplatí zřízení bankovního účtu u banky cizí země, kde hodláte žít.