BERLIN, GERMANY - FEBRUARY 15: In this photo illustration model Bitcoins standing in front of Dollar bills on February 15, 2016 in Berlin, Germany. (Photo Illustration by Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images)

Kde můžete v Česku zaplatit za služby bitcoinem? Že vás to nezajímá? V rámci bitcoinové revoluce se však na tuto větu připravte, možná ji budete sami potřebovat…

… v naší republice totiž přibývá míst, kde se dá touto měnou platit, a rovněž se pomalu uvažuje nad tím, že tato měnová revoluce zcela nahradí fyzickou měnu. To je však stále ještě hudba budoucnosti…

Tam, kde bitcoiny nepodporují…

Tam, kde se nedá hradit formou této platby, lze využít alespoň bitcoin platební kartu s multiměnovou kartou „Revolut“.

Zaostalý Londýn a Paříž

Možná vás překvapí, že tyto metropole jsou zhlediska této kryptoměny zaostalejší než Česká republika. Míst, kde se dá bitcoinem platit je u nás totiž stále víc, než v Londýně, ba dokonce česká bitcoinová scéna patří mezi naprostou světovou špičku. Podíl na tom mají české firmy plné průbojných osobností, které se inovace nebojí.

Paralelní Polis

Právě v Praze se totiž nachází světový unikát – prostor kavárny Paralelní Polis. Máme bitcoinové bankomaty od General Bytes, ale i bitcoinovou peněženku Trezor.

Unikátní kavárna

V rámci míst, kde lze platit kryptoměnou vede první ona kavárna, která se dostala touto možností platby dokonce na evropské prvenství. V Praze je nyní sto míst, kde lze bitcoinem platit, v Brně pak asi dvacet. Vše zachycuje mapa CoinMap.org, kde však rozhodně nenajdete veškeré firmy, protože zapsání do této mapy je pouze dobrovolné.

Firmy

Pokud shrneme jednotlivé firmy, které tuto platbu akceptují, pak jde zejména o kavárny a restaurace, kde lze bitcoinem za jejich služby platit. Výjimkou však nejsou ani kadeřnictví, trafiky, obchody s potravinami nebo nejrůznější půjčovny. Za průlom přijetí bitcoinu v gastronomii může zejména společnost Storyous, která si od roku 2012 vyvíjí vlastní pokladní systém. Alza.cz není rovněž pozadu – do svých provozoven zavedla bitcoin bankomaty od společnosti General Bytes a platit nyní za domácí spotřebiče můžete online za pomocí platební brány BitcoinPay.