Mediační dohoda vzniká při mediaci tehdy, pokud strany sporu dojdou k nějakému řešení. Zajímá vás, kdo ji vypracovává a kdo je odpovědný za její obsah? A je nutné ji podepsat přímo v kanceláři mediátora?
Kdo odpovídá za její obsah?
Za obsah mediační dohody odpovídají výhradně strany sporu, jelikož právě klienti nejlépe vědí, co přesně je pro jejich život opravdu důležité. Mediátor je při mediaci odpovědný spíše za to, aby díky svým mediačním dovednostem dokázal své klienty dobře provést procesem mediace.
Mediační dohodu zpracovávají strany samy
Za vypracováním mediační dohody stojí samy strany konfliktu. Mohou přitom postupovat tak, že její znění diktují mediátorovi podle toho, k čemu v rámci mediace dospěli. Mediační dohoda tedy nikdy nevzniká jen v rukou mediátora, který by ji následně dal stranám sporu pouze podepsat. Takový postup by nebyl správný.
Jak může být mediační dohoda uzavřena
Existuje více způsobů, jakými může dojít k uzavření mediační dohody. Vztahovat se například může jen na jednu konkrétní věc, například na uhrazení faktur, kterých se spor týkal. Zároveň může být uzavřena na dobu určitou i neurčitou. Vše zkrátka záleží na povaze konkrétního konfliktu.
Kde ji lze uzavřít?
Mediační dohodu není nutné uzavírat v kanceláři mediátora. Někdy se vyplatí nechat si celou věc ještě jednou projít hlavou a neuchylovat se k příliš rychlému jednání. Mediační dohodu si proto mohou vzít strany konfliktu s sebou a poradit se o jejím znění se svým advokátem, daňovým poradcem nebo jinou osobou.
Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.