Už dobrá dvě století není život v podnájmu chápán jako něco, za co by se musel dotyčný stydět nebo co by ho degradovalo jako nemajetného a společensky méněcenného. Dobré bydlení nemusí být nutně vlastní, ale musí být pohodlné, dostatečně soukromé a respektující soukromí sousedů. Navíc skutečně svobodný je ten, kdo nemusí splácet hypotéku. Pokud jste přibyli do krajského města Libereckého kraje a nevíte, na jak dlouho vás sem osud zavál, nebo se z různých důvodů zatím necítíte na pořizování bydlení, bude vaším úkolem nějaký vhodný pronájem bytu v Liberci najít.
Kam se dívat
V minulosti byl první krok a veškerá iniciativa na straně pronajímatele. Nebylo to ovšem nic těžkého. Nápis „Zde jest pokoj pro svobodného pána k pronajmutí“ bylo možné koupit v každém větším papírnictví a majitel volného pokoje nebo bytu si jej jednoduše vystavil za okno a čekal. Nechme bez komentáře, že se zájemkyněmi z řad něžného pohlaví se jaksi nepočítalo; doba se mění a dnes jsou nabídky pronajímatelů genderově zcela korektní. Také není nutné obcházet celé město a nahlížet do oken. Stačí sledovat inzerci v novinách a nabídky realitních kanceláří, pro které představují služby spojené s pronájmem nemovitostí podstatnou část jejich pracovní náplně.
Hledám střechu nad hlavou pod Ještědem
Jít štěstí, totiž bytu, trochu naproti a dát si iniciativně inzerát, je rozhodně krok správným směrem. Zejména pokud nalezená nabídka nějakým způsobem zájemci o pronájem nevyhovuje. Pak je třeba počítat s množstvím telefonátů a nabídek, u kterých bude jen velmi těžké rozeznat seriózní od těch méně seriózních. Liberečák nebo někdo, kdo už se stačil s městem sžít a najít si v něm přátele, si s velkou pravděpodobností poradí. Avšak v případě nezkušeného zelenáče je určitě lepší svěřit se do rukou realitky, která obstará všechno včetně nezbytného právního servisu. Kanceláře mají vytipované osvědčené pronajímatele, se kterými dlouhodobě spolupracují. Tím se snižuje riziko případných problémů. Dovedou reagovat na specifické požadavky (např. blízkost pracoviště nebo školy) a vyberou rychleji nabídky, které vyhovují.
Vždy ve střehu
Nejostražitější musí být potenciální nájemník při domlouvání ceny. Je zásadní, zda v dohodnuté částce jsou zahrnuty ceny za služby a energie, nebo zda si je majitel přeje hradit zvlášť. Při psaní smlouvy je třeba věnovat zvýšenou pozornost výpovědní lhůtě, aby se nemohlo stát, že se nájemce ocitne na ulici doslova ze dne na den. Než se obě strany dohodnou, je dobré si prohlédnout byt, jeho příslušenství a vybavení. To proto, aby nájemce nepřekvapila plíseň za skříní nebo kapající kohoutek. Úplně zanedbatelní nejsou ani sousedé – příliš hluční vadí osobě, která hodně pracuje a potřebuje svůj klid; starší obyvatelé by si zase nutně nemuseli rozumět s životním stylem vysokoškolských studentů v pronajatém bytě.
Nebát se a nelhat
Kdo očekává fair jednání, nesmí sám nic zamlčovat. Pokud zájemce o byt je kuřák, hostitel bujarých večírků, otec čtyř malých dětí, chovatel psů, nebo osoba s převrácenými biologickými hodinami, měl by to majiteli bytu alespoň naznačit. Vyhne se tak nepříjemnostem. Upřímný musí být také sám k sobě; měsíční platba za pronájem si musí rozumět se stávajícím i výhledovým příjmem. Aktuálně se ceny pronajímaných bytů v Liberci pohybují od cca 6000 Kč za jednopokojový byt po cca 15 000 Kč za třípokojový byt. Ceny variují podle stavu bytu, jeho vybavení, popř. městské čtvrti a vzdálenosti od centra. Město jako je Liberec skýtá mnoho možností včetně pronájmu kvalitního bydlení pro vrstvy obyvatel s nižšími příjmy.
Bydleli jste někdy v podnájmu? Kolik jste platili měsíčně? Choval se k vám majitel bytu férově? V jakém věku si podle vás má člověk pořídit vlastní bydlení?