Na vrcholu žebříčku nejlépe placených pozicí se drží manažeři, právníci, ajťáci a další kancelářská povolání. Málokdo by řekl, že se mezi ně může dostat i řemeslník, konkrétně třeba klempíř. Přitom když se zamyslíte nad situací, jaká aktuálně panuje v České republice, je to docela pochopitelné.
V minulém století aby vysokoškolsky vzdělaného člověka pohledal. Kdo vystudoval vysokou školu, ten byl považován pomalu za génia hodného Nobelovy ceny. Dnes už je situace naprosto odlišná. Zatímco v roce 1993 jsme měli 7,8 % vysokoškoláků, v roce 2017 jich bylo 20 %. Svou vinu na tom má i rostoucí počet vysokých škol. Přibývá jich a mnohé jsou tak jednoduché, že je zvládne vystudovat snad každý, kdo má aspoň trochu snahu a vyloženě na studium nekašle.
Titul už dávno není zárukou vysoké mzdy
Vystudování vysoké školy vám tedy nezaručí dobrou kariéru s odpovídajícími platovými podmínkami. Absolventi některých vysokoškolských oborů často končí na pozicích, které by mohli bez problémů zastávat i se střední školou. Neztratili by přitom pět let svého života studováním. Pět let je docela dlouhá doba, během které si člověk může našetřit na vlastní bydlení, pořídit si rodinu nebo zvládnout jiný důležitý životní posun.
Daleko větší zájem je o šikovné řemeslníky
Narůstající počet vysokoškoláků má ještě jeden důsledek. Je nedostatek lidí, kteří by disponovali výučním listem. Všichni míří na střední a pak vysoké školy, řemeslu se nevěnuje téměř nikdo. A tady se dostáváme ke známému rčení, že řemeslo má zlaté dno. Začíná se to čím dál více potvrzovat – jelikož je řemeslníků málo, mohou si diktovat své podmínky. Pokud vám tedy něco říká hliníková krytina, můžete si přijít až na 100 000 Kč měsíčně.
Řemeslníci nejsou méněcenní, naopak!
Mladí lidé míří na vysokou školu, protože nechtějí mít „jen“ výuční list. Neuvědomují si ovšem, že titul z VŠ z nich opravdu neudělá lepší, chytřejší ani šikovnější lidi. Jako řemeslník tyto vlastnosti přitom potřebujete. Musíte být šikovní i chytří zároveň, dokázat dobře hospodařit se svým časem a vycházet s lidmi. Odměnou za to ale získáte volnou pracovní dobu, samostatnost a vysoký výdělek.
Podmínky si diktují řemeslníci
Pokud někomu chybí hliníková střecha, pozve si na ni odborníka. Tedy za předpokladu, že ho vůbec sežene. Řemeslníky je třeba shánět s dostatečným předstihem, moc jich není, zákazníky musí kolikrát i odříkat. Logicky si pak vybírají ty, kteří jim dají lukrativnější nabídku. Všechno je to pouze o šikovnosti, kolik si takový klempíř dokáže vyjednat. Ti nejlepší, kteří odvádí dobře svou práci a zvládají jednání s lidmi, si mohou přijít i na více než 100 000 korun měsíčně. Kdo z vysokoškolsky vzdělaných lidí takovou výplatu má?
Na řemeslo není nikdy pozdě
Litujete teď, proč jste si ve svém mladí nezvolili jinou kariéru? Litovat není třeba, na změnu kariéry není nikdy pozdě. I z vás se ještě může stát klempíř, jestli jste aspoň trochu technický typ a nebojíte se pracovat rukama. Jeden z nejpovedenějších rekvalifikačních kurzů na klempíře pořádá společnost Prefa, která se snaží podporovat řemesla v České republice. Jejich Prefa Academy je na příští rok sice už plná, ale zájemci o školení v roce 2020 se ještě stále hlásit mohou. Společnost je lídrem v oblasti hliníkových střešních krytin a naučí vás daleko více než jen pracovat s vlastními technologiemi. Po absolvování rekvalifikačního kurzu získají všichni účastníci osvědčení a budou se moci vydat vstříc novým zákazníkům. Prefa se o ně stará jako o vlastní a také se sháněním prvních zakázek jim ochotně pomáhá. Prostě a jednoduše se snaží lidem ukázat, proč stojí za to věnovat se řemeslu.