Zlato se dlouhodobě řadí k velmi oblíbeným investičním komoditám. Je to dáno hlavně tím, že slouží jako perfektní ochrana k uchování hodnoty peněz, které by jinak vlivem inflace ztrácely na své reálné kupní síle. Investiční zlato navíc nepodléhá platbě DPH, což je výhoda ve srovnání třeba se stříbrem. Při jeho nákupu je ale zapotřebí si dát pozor na několik základních aspektů.

Od čeho se odvíjí cena zlata?

Cena zlata na komoditní burze může být výrazně odlišná od té, kterou vám nabídnou tuzemští prodejci. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. To se samozřejmě odráží na finální ceně, jež je vyšší nežli třeba ve Švýcarsku, z jehož rafinérií sem právě většina zlatých cihliček míří.

Porovnáním produktů snížíte riziko ztráty peněz

Kromě nutnosti dovozu ale také záleží na samotných prodejcích. Z tohoto důvodu je nezbytné, abyste si před nákupem provedli srovnání cen v jednotlivých obchodech a eshopech. Pavel Trtík ze známého eshopu říká: „Slitek ze stejné rafinérie, o stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“ Bohužel tomu zatím tak není, tudíž je na místě jistá opatrnost. Zvláště tehdy, chcete-li si pořídit investiční zlato za větší množství peněz, vás volba drahého prodejce může stát klidně desítky tisíc korun navíc. A to by mělo být pro každého budoucího investora dostatečným varovným signálem, že s volbou obchodníka nemá zbytečně spěchat a spokojit se s první nabídkou, na niž na internetu narazí.

Volte zkušené prodejce s dobrým hodnocením

Je dobré, pokud si vyberete společnost, jež už má za sebou nějakou delší historii a nevznikla před pár týdny. V neposlední řadě si všímejte toho, jaké recenze uvádí předchozí zákazníci, i tato drobnost může být jedním z rozhodujících faktorů.