Workoholismus je problém, který nám dnes není cizí. V posledních letech výrazně stoupá množství workoholiků, což je možná až alarmující. Poukazuje to na to, že bychom měli trochu zpomalit a oddechnout si. Že práce opravdu není na prvním místě a může nás zcela zruinovat. Pokud se aktuálně nacházíte v situaci, kdy práci často upřednostňujete před rodinou a přáteli, nabízí se otázka, zdali náhodou už workoholikem nejste. Dejte si nyní ruku na srdce a zodpovězte si několik otázek, jejichž odpovědi vám prozradí, jestli s prací máte či nemáte problém.

Jak dlouho býváte v práci?

To, jak dlouho býváte v práci, vám prozradí, zdali jste nebo nejste workoholikem. Pokud v práci najednou trávíte čtrnáct či až šestnáct hodin denně, je něco špatně. A jestliže si navíc nosíte práci i domů, pak už je to opravdu alarmující a je třeba nechat práci na chvilku být.

Práce, při které si ani neděláte pauzu, může být člověku na škodu. Snižuje se rázem efektivita, také produktivita a člověk ztrácí koncentraci. Relax je to, co člověk potřebuje, aby vynakládal neustále dobré výsledky. Bohužel řada lidí má s tímto velký problém. Relaxovat neumí, za to v práci by seděla od rána do večera.

Netrpíte bolestmi hlavy?

Workoholismus není jenom psychický problém, ale je to také fyzický problém. I lékaři se na tom ostatně shodují. I oni tvrdí, že trávit v práci víc než deset hodin denně, není zdravé. S příchodem workoholismu přijdou také velmi časté migrény a bolesti hlavy, přijdou žaludeční těžkosti a kromě toho také vředy. Dostaví se vysoký krevní tlak a dojde ke zvýšení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění, na něž každoročně umírá nejvíce Čechů.

Jaké jsou vaše vztahy s blízkými?

Dalším příznakem workoholismu je jakési odcizení. Práce se rázem stává tím hlavním, pro co žijete a nic jiného pro vás neexistuje. Práce je najednou tou hlavní prioritou a už vás nezajímá, jestli skomírají vztahy s blízkými či nikoli.