Víte, jaký je rozdíl mezi facilitací a mediací? Udělejte si jasno v tom, co konkrétně se pod těmito technikami skrývá a v jakých případech se používají.
Mediace a facilitace: kdy se používají?
Mediaci i facilitaci bychom shodně mohli označit jako soubor komunikačních dovedností. Své uplatnění však obě techniky nachází v odlišných případech.
Mediace se soustředí na práci s konfliktem a na správné využívání mediačních technik. V podstatě ji můžeme definovat také jako soubor dovedností, které nějakým způsobem ovlivňují přístup ke konfliktu.
Na rozdíl od mediace se facilitace využívá v situacích, kdy je nutné usnadňovat komunikaci mezi více osobami na jednom místě. Zároveň se používá v případech, kdy je třeba docílit toho, aby měla diskuze určitý spád. Pokud bychom měli jmenovat nějaké situace, kdy se facilitace využívá, byly by to třeba pracovní porady nebo schůze zastupitelstev.
Jaký smysl má facilitace
Facilitace vychází ze slova facilis, které v překladu znamená snadné nebo jednoduše proveditelné. Z toho lze usoudit i význam facilitace jako takové. Technika se využívá proto, aby zjednodušila a zpřehlednila komunikaci mezi určitými osobami. Díky ní dochází k dodržení struktury jednání a lepší práci s informacemi.
Stejně jako u každého jiného jednání, také v rámci facilitace jsou důležité informace. Osoba, která se facilitaci věnuje, by proto měla dokázat s informacemi správně pracovat, třídit je a následně je také využívat.
Co mají tyto techniky společného?
Mediaci a facilitaci spojuje fakt, že se v obou případech jedná o strukturované vedení diskuze. Pro dosažení potřebné efektivity se přitom využívají k tomu určené komunikační techniky a dovednosti.
Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.