Stojíte při výkonu svého povolání dlouhé hodiny na nohou? V tom případě investujte do vhodné pracovní obuvi!
Správně zvolená pracovní obuv je pro zdraví nohou nesmírně důležitá. Obzvláště, pokud velkou část pracovní doby stojíte na nohou. Lékaři, zdravotní sestry, pošťáci či pracovníci v gastro provozech. Ale i zedníci, truhláři a zahradníci. To je jen malý výčet profesí, které vyžadují jen to nejkvalitnější obutí.
Jaké boty nosíte?
To, v jakých botách chodíme, má na naše zdraví mnohem větší vliv, než si mnozí uvědomují. Obecně se dá říci, že čím delší dobu na nohou strávíme, tím kvalitnější by měly být. Pojem kvalita v tomto smyslu přitom spolu s materiálem obnáší i správný střih, dostatečnou prodyšnost, protiskluzovou podrážku, vhodné odpružení a tvar špičky. Na výbornou tyto parametry splňuje především pracovní zdravotní obuv.
Vybíráme pracovní obuv
Pracovní obuv vybírejte s přihlédnutím k několika parametrům. Jedním z nejdůležitějších je její účel. Jiné nároky jsou kladeny například na zdravotnickou a gastro obuv, jiné na obutí pro farmáře. Základem pro všechny obory je ovšem kvalita. Tu v případě pracovní obuvi představují tři následující hlavní parametry.
Odolnost, prodyšnost a pohodlí
Pracovní obuv musí v závislosti na oboru, pro nějž je určena, odolat různým stupňům zátěže. Obutí pro svářeče a hasiče musí být v první řadě žáruvzdorné. Pracovníky chladíren a mrazíren boty zase mají ochránit před prochladnutím. A obuv do provozoven, v nichž hrozí uklouznutí, by zase měla být vybavena protiskluzovou podrážkou. A takto bychom mohli pokračovat obor od oboru.
Zaměřeno na pohodlí
Dalším důležitým parametrem při výběru pracovní obuvi je pohodlí a prodyšnost. Pracovní obutí svého nositele nesmí nikde tlačit ani omezovat v pohybu. Pracovník by se v něm ovšem neměl ani potit.
Myslete na své zdraví
Nesmírně důležitá je i zdravotní stránka věci. Je to právě nevhodně zvolené obutí, které nám způsobuje různé ortopedické deformity, jako jsou například vbočené či kladívkové prsty (obuv příliš úzká), zborcená klenba (obuv na vysokých podpatcích), mozoly (obuv příliš těsná) a plísně (obuv z neprodyšných umělých materiálů).
Vybírejte na specializovaných e-shopech
Pracovní obuv nakupujte výhradně ve specializovaných kamenných obchodech či e-shopech (například pracovniodevyhb.cz). Ty svou nabídku mají přehledně rozdělenou do jednotlivých kategorií, které výběr usnadňují. Základní rozdělení je na pracovní obuv letní a zimní. Vybírat ale můžete i podle materiálu (pracovní obuv kožená, gumová atd.), střihu (pracovní sandále, pantofle, polobotky) a výšky obuvi (vysoká pracovní obuv, kotníková, poloholenní). Speciální kategorií pak je pracovní obuv bezpečnostní.