Státní podnik Lesy ČR se již řadu let potýká s nedostatkem pracovních sil, ovšem stejný problém řeší i mnohé lesnické firmy a vlastníci lesů. Všechny tyto subjekty shánějí kvalifikované operátory těžebních strojů, dřevorubce, obslužný personál na odvozní soupravy i dělníci na pěstební práce a školkařství.
To jsou důvody, které vedou Lesy ČR ke snaze pomoci lesnickým učilištím finančně i s propagací oboru.
Negativa při zaměstnávání cizinců
Ještě v roce 1990 pracovalo u Lesů 58 tisíc lidí na dělnických pozicích, zatímco v současnosti je to jen 13 tisíc. Chybějící pracovní síly se řeší živnostníky a cizinci, především z východoevropských zemí, přičemž policie řešila řadu případů jejich vykořisťování. Lesy přiznávají nebezpečnost práce v lese a nízké finanční ohodnocení. Ovšem kvalitní operátoři si peníze vydělají a řada lidí upřednostňuje práci v přírodě před továrním pasem a městským ruchem.
Smlouvy se školami
Lesy ČR uzavírají se školami rámcové smlouvy na zajištění praxí. Také chce úhradou evropského certifikátu práce s motorovou pilou podpořit nejlepší učně i své dělníky na lesních závodech, kteří si chtějí zvýšit kvalifikaci.
Ministerstvo zemědělství v roce 2016 investovalo téměř 5 milionů korun do pomůcek využívaných v lesnických školách v Písku, Trutnově a Hranicích a s dotacemi hodlá pokračovat.
Drtivou většinu prací v lesích zadává podnik Lesy ČR soukromým firmám prostřednictvím soutěží, jelikož vlastní těžařské kapacity má jen ve čtyřech lesních závodech.
Sezónní pracovní místa
Od roku 2014 začaly Lesy ČR vytvářet sezónní pracovní posty pro nezaměstnané evidované na úřadech práce. Nejedná se o žádné odborné práce při těžbě, ale o čistění lesů a příkopů od odpadků, likvidace černých skládek, čištění svodnic u cest a různé pomocné práce. Dle údajů Lesů ČR si sezónní dělníci vydělají měsíčně až 16.200 Kč hrubého.