Na pandemii koronaviru lze paradoxně najít několik mírných pozitiv. Má příznivý dopad na klima (např. Německo za rok 2020 ušetřilo 80 milionů tun CO2), přinesla obrovský skok v oblasti digitalizace firem i jiných segmentů a mimo jiné zapříčinila pokles kriminality. Ta v České republice loni klesla o 17 % a podle policie za to vděčíme vládním nařízením. Pokles se však nijak netýkal zločinců, kteří řádí v kyberprostoru. Hackerských útoků a pokusů o odcizení dat neubylo.

České firmy jsou terčem hackerů častěji než ve světě

Zatímco celosvětový průměr činí 491 hackerských útoků týdně, na Českou republiku jich připadá dokonce 530. Statistiku uveřejnila v polovině minulého roku společnost Czech Point s tím, že 33 % hrozeb pochází z USA, 22 % z domácí půdy, 17 % z Irska, 8 % z Nizozemska, 7 % z Německa a 5 % ze Španělska.

V naprosté většině případů (92 %) se útočníci snaží propašovat škodlivé soubory ze svých webových stránek. Na e-mailing tak připadá pouze zlomek. Obvykle se jedná o .exe nebo .xlsx soubory, jejichž prostřednictvím se (po otevření) do systému dostane vyděračský virus. Útočníci následně vyžadují výkupné za dešifrování dat, případně hrozí jejich zveřejněním.

Pro ochranu před ransomwarem a dalšími formami kyberútoků je vhodné učinit tato opatření: udržovat OS a aplikace aktualizované, používat firewall a komplexní antivirový / antiransomware program a pravidelně školit zaměstnance o zásadách bezpečného chování na internetu. Jakákoliv prevence je mnohem levnější a účinnější než snaha o vyčištění napadeného systému.

Informace mohou zpronevěřit i zaměstnanci                                                        

Hrozbu nepředstavuje pouze škodlivý software, ale také „podnikavci“ z řad zaměstnanců. Ve větších firmách existuje reálné riziko, že někdo z týmu zneužije citlivé informace (např. je prodá konkurenci nebo využije k vlastnímu podnikání) a způsobí firmě citelné škody. Zodpovědné firmy minimalizují riziko tím, že zavádí tzv. management identity neboli centralizovanou správu identit. Podstatou IdM je zpřístupnění správných zdrojů správným osobám ve správný čas.

O tom, co je identity manager a jaké jsou jeho klíčové výhody, se dočtete na blog.bcvsolutions.eu – blogu českého vývojáře kvalitního IdM softwaru CzechIdM.