Mediace představuje jeden ze způsobů řešení konfliktů. Víte, v jakých situacích je vhodná a v jakých vám naopak pomoct nedokáže?

Mediace pomůže při sporu

Pokud mají lidé mezi sebou nějaký spor a potřebují se domluvit, může jim mediace pomoct. Nezáleží přitom, zda se jedná o obchodní spor nebo sousedskou rozepři. Mediace jako způsob řešení konfliktů vám může pomoct objasnit, co se z pohledu zúčastněných osob přihodilo, co to pro ně znamená a jaké řešení tohoto sporu by si jednotlivé strany představovaly.

Mediace přitom dokáže pomoct v situacích, kdy se lidé opravdu chtějí dohodnout a najít společné řešení. V ideálním případě by lidé měli mediaci vyhledat co nejdříve poté, co se u nich objeví první známky nesouladu. Vše je totiž mnohem jednodušší řešit ještě v zárodku.

Kdy mediace pomoct nedokáže

Pokud se lidé dohodnout jednoduše nechtějí, nepomůže jim ani podstoupení mediace. Většinou se jedná o lidi, kteří nejsou ochotní o problému mluvit a potřebují si mocensky prosadit svoji pravdu. A stejně tak mediace nepomůže ani v případě, kdy klient tvrdí, že se domluvit chce, ale jeho dohoda musí znít přesně tak, jak chce on. A není ochotný ustoupit ani o kousek.

V čem tkví problém řady konfliktů

Lidé obecně nejsou zvyklí řešit problémy v jejich počátku. Často se tak můžeme setkat například s rozvádějící se dvojicí, která má potíže už několik let. Protože je ale nikdy neřešili, následoval rozvod. U takového páru tak vždy jeden nebo druhý ustoupil, nebo se zkrátka tvářili tak, že se nic neděje.

Další problém spočívá v tom, že lidé mnohdy neumí mluvit o tom, co chtějí a potřebují. Do nejmenších detailů dokáží vylíčit, co jim nevyhovuje. Ale když se jich zeptáte na to, jaké řešení by si představovali, tak nevědí.

A právě od toho tady mediace je. Mediátor vždy směřuje své klienty k vyřešení problému a utvoření fungující budoucnosti.

Více informací z oblasti mediace se dozvíte na www.kurzymediace.cz.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup