V posledních letech je fluktuace zaměstnanců na jednom ze svých vrcholů. Odborníci na zaměstnanost přitom tento fakt zdůvodňují hospodářským růstem, a zároveň také růstem pracovního trhu v Evropě. Proč zaměstnanci odcházejí jinam?

Důvody fluktuace zaměstnanců

Podle studie, kterou vypracovala společnost Hay Group ve spolupráci s Centre for Economics a Business (Cebr), je hlavní příčinou fluktuace zaměstnanců jejich dlouhodobá frustrace plynoucí ze setrvání na jednom pracovním místě.

TIP: Dobré vztahy na pracovišti jsou pro loajalitu zaměstnanců důležité. Pokud vás trápí nějaké neshody, řešením může být mediace.

V případě ekonomické krize míra fluktuace bývá zpravidla nižší. Hospodářský růst má však za následek také oživení trhu práce, což vede k tomu, že se zaměstnanci začnou poohlížet po nových pracovních místech.

Mezi nejčastější důvody fluktuace kromě již zmiňované frustrace patří zejména klesající důvěra ve společnost, malý prostor pro kariérní růst, nespokojenost s odměnou za odvedenou práci, a také celkově špatné fungování společnosti.

Zaměstnance je třeba vybírat pečlivě

Pravdou zůstává, že zákazníci chtějí a budou vždy chtít víc. Chování společností se stává čím dál globálnější a cílem personalistů je vybrat zaměstnance, který bude momentálním požadavkům vyhovovat. A který má zároveň odpovídající schopnosti, dovednosti a také dokáže pracovat v mnohdy chaotickém globálním prostředí.

V minulých letech společnosti spíše potřebovaly mít přístup ke kapitálu. Nyní se však mince obrátila a firmy tak více než kdy předtím potřebují mít ten správný přístup k talentům – tedy lidským zdrojům.

Vždy je proto třeba zamyslet se nad tím, co loajalitu vašich zaměstnanců nejvíce ovlivňuje. A maximálně ji tak podpořit. Zároveň je však třeba myslet na to, že existuje i zdravá míra fluktuace, díky které můžete do společnosti přivést novou krev a tím i nové nápady.

Trápí vás konflikty v práci a chcete své zaměstnance ve společnosti udržet? Vyzkoušejte firemní mediaci.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup