Toužíte lépe proniknout do tajů investování do zlata? Pojďte si představit pár základních pravidel, díky kterým neprohloupíte.

Předně potřebujete vědět, co je investiční zlato

U investičního zlata platí více než kde jinde, že není zlato vše, co se blyští. Investičním zlatem jsou pouze zlaté slitky neboli zlaté cihly, a zlaté investiční mince. Nejde tedy o mince numismatické, o surové zlato, ale ani o akcie těžařských firem. Ani nákup zlatých šperků není vhodnou investicí. Investiční zlato je vždy osvobozeno od DPH.

Jak si vybrat vodné investiční zlato?

Rozhodně opět platí: ne každé je stejně výhodné. To proto, že některé značky slitků či mincí mají prostě lepší jméno než jiné. Výkupčí vykupují pouze vybrané značky. Takže byste pak při prodeji zápasili s tím, aby je od vás vykoupili.

Specialisté na investiční zlato z pražské prodejny v Obecním domě radí sáhnout po prestižních značkách, jakými jsou rafinerie Argor-Heraues, PAMP a Valcambi. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Na našem trhu proto hrají prim švýcarské rafinérie. Zmíněné tři značky pokrývají až třetinu celosvětové produkce zlatých investičních slitků.

Pokud jde o mince, čeští investoři nyní objevují půvab investičních zlatých mincí Wiener Philharmoniker. Tyto zlaté investiční mince se razí ve Vídni z ryzího zlata v hmotnosti troyské unce (1 Oz) a menších. „Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené,“ uvádí pan Palas, vedoucí prodejny s investičním zlatem v Obecním domě v Praze. Další uznávané investiční mince jsou ty s motivem indiána a bizona (americké), s klokanem (z Austrálie), nebo s typickým javorovým listem (z Kanady).

Investiční mince nebo slitky?

Zlaté investiční mince teď koupíte dokonce výhodněji. Cena zlata při prodeji pak bude samozřejmě stejná jako u slitků. Aktuální situace mluví spíše pro nákup mincí. Investičních slitků je po koronavirové odstávce rafinerií nedostatek. Do mincí lze investovat už od 5000 Kč a rovněž je lze po malých částkách v případě potřeby zpeněžit. „Další výhodou mincí proti slitkům je i jejich vyšší estetická hodnota. Pozorovat reliéf mince, dotýkat se jej a cítit v ruce magickou sílu zlata je zážitek, který můžete sdílet i se svými přáteli. Ten vám prostý slitek zatavený do akrylátového obalu nenabídne,“ dodává k nákupu investičních mincí pan Palas.

Kdo tedy chce začít s investicemi do zlata je správná doba

Zlato se ukázalo být výbornou investicí se zaručeným ziskem. Hodí se pro střednědobé (nyní i krátkodobé) zhodnocení investic, ale i pro dlouhodobé bezpečné investice, které nejsou závislé na různých rozhodnutích a opatřeních vlád.