Státní dluhopisy si v posledních letech vydobyly přední místo mezi investory. Nicméně 23. prosince loňského roku byla zatím poslední 13. emise ukončena a investoři objednali cenné papíry v rekordní hodnotě 41,1 miliardy korun. I přes značný zájem Ministerstvo financí prozatím pozastavilo další vydávání dluhopisů a nyní vyhodnocuje další potřeby s ohledem na nově vznikající státní rozpočet. Investoři ale nemusejí zoufat, i korporátní neboli firemní dluhopisy jsou výhodnou a poměrně bezpečnou investicí – a mnohdy navíc s mnohem vyšším zhodnocením.

Proč firmy vydávají vlastní dluhopisy a nesáhnou po úvěru v bance?

Možná jste si položili přesně tuto otázku, na kterou je ale velmi jednoduchá odpověď. Schvalování velkých firemních úvěrů je složitý proces, kdy banka zkoumá a vyhodnocuje rozsáhlou analýzou bonitu dlužníka. Je to administrativně i časově náročné. Proto firmy mnohdy sáhnou po možnosti zajistit si potřebné finance pro vlastní rozvoj pomocí dluhopisů. Příkladem může být například společnost Uniprospe působící v oblasti odpadového hospodářství, která se rozhodla zainvestovat své podnikání financemi od investorů a nabídla jim za to téměř 10 procent navíc – což je u státních dluhopisů zatím nereálné.

V čem mají korporátní dluhopisy výhody?

Na státní dluhopisy je pohlíženo jako na méně rizikové v porovnání s dluhopisy korporátními. Oproti tomu jsou ale méně výhodné, mají delší splatnost a nižší úrokovou sazbu. Pokud tedy stojíte o vyšší zhodnocení, určitě se vám korporátní dluhopisy vyplatí víc. Jestliže si netroufáte na výběr vhodného emitenta sami, oslovte odborníky a nechte si poradit. Sázkou na jistotu může být i již zmíněná investice s Uniprospe.eu. Tato společnost se věnuje práci s odpady a jejím záměrem je likvidace ojetých pneumatik pyrolýzou se zpětným využitím recyklovaných látek. V roce 2022 vydala již druhou edici dluhopisů. Takto získané prostředky pak budou použity na dofinancování potřebné technologie, aby mohl být projekt uveden do provozu. Pro vás jakožto investora má velmi zajímavé podmínky: pevný úrok 9,5 % p.a. s výplatou každých 6 měsíců a splatnost vložené částky k 31. 12. 2022. Za rok tak zhodnotíte každou vloženou tisícikorunu o 95 Kč a na začátku příštího roku můžete vrácenou vstupní investici znovu použita jinde k dalšímu zhodnocení.

Pokud máte volné finanční prostředky, určitě je nenechávejte ležet ladem. Výše inflace se pohybuje kolem 8 %, a pokud nezvolíte vhodnou investiční strategii, může se stát, že za pár let budete mít z vašich úspor sotva polovinu! Investice do dluhopisů je proto skvělým řešením, jak vaše peníze ochránit.