Konflikty v určité podobě provází prakticky celý náš život. A stejně jako se s nimi setkáváme v osobním životě, na ně můžeme narazit i v pracovním prostředí. Přečtěte si, jak je lze řešit. 

Pohodové prostředí mnohdy vítězí nad výplatou

Mnoho zaměstnanců se shoduje v tom, že příjemné pracovní prostředí je pro ně důležitější než tučná suma na bankovním účtě. Vzhledem k tomu mají lidé obecně tendenci zůstávat ve firmách, kde si rozumí se svými kolegy. 

V České republice se pomalu ale jistě dostává do popředí mediace mezi zaměstnanci, jakožto jeden ze způsobů mimosoudního řešení sporů. I přesto z ní ale někteří zaměstnavatelé mají strach. Bojí se například, že mediátor za brány firmy vynese informace o jejím fungování. Nebo že by tímto způsobem mohlo dojít k úniku informací o fungování společnosti. Ve skutečnosti však tyto obavy rozhodně nejsou na místě.

Mediace přináší výhody pro zaměstnance i zaměstnavatele

S mediací se neodmyslitelně pojí hned několik výhod, a to jak pro zaměstnavatele, tak i pro zaměstnance. Zaměstnavatelé oceňují, že se jim tímto způsobem do jisté míry uvolní ruce a oni se mohou věnovat pro ně důležitějším věcem. Zároveň tak řešení konfliktu svěří do rukou kompetentním osobám, kterých se to opravdu týká. Po skončení mediace se přitom dozví pouze její výsledek, nikoliv informace týkající se jejího průběhu.

Pro zaměstnance je nespornou výhodou fakt, že je mediace naprosto dobrovolná. Sami se proto mohou rozhodnout, zda ji budou chtít podstoupit, či nikoliv. Ve druhém zmíněném případě je přitom čistě na zaměstnavateli, jak se rozhodne pokračovat dále. 

Kromě toho zaměstnanci oceňují, že díky mediaci mohou konflikt přímo řešit s osobami, kterých se týká. A snáze se tak dohodnout na možném řešení. 

Více praktických informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.