Nebankovní úvěry nemusí být vždy jenom nevýhodné!

K nebankovním úvěrům je mnohdy přistupováno s jistou obezřetností a nutnou dávkou opovržení. Přitom mohou být mnohdy stejně výhodné, ne-li výhodnější.

Řada lidí přistupuje k nebankovním půjčkám s jistou dávkou odstupu. Mnohdy je vidí jen jako prostředek jejich věřitelů k obohacení se. Ne vždy to ale tak nutně musí být. Asi je pravda, že nebankovní půjčka rozhodně nebude šálkem kávy pro každého, to ale ještě neznamená, že je nevýhodná. Půjčku bez doložení příjmu dle portálu Lundea určitě uvítají žadatelé, kteří nejsou schopni prokázat výši svých příjmů. A online půjčku (například ViaSMS) zase třeba tací, kteří nechtějí absolvovat složité schvalování úvěrů v bance.

V současnosti se již řada nebankovních úvěrových produktů může pyšnit srovnatelnými podmínkami většiny bank. Ať už se však jedná o jakýkoliv druh úvěru, je dobré k němu přistupovat s jistou dávkou opatrnosti. Nezáleží, zda půjčka pochází z bankovního či nebankovního sektoru, v případě nedodržení podmínek smlouvy může být scénář v obou případech katastrofální.

Jinak tomu není ani v případě hypotečních úvěrů, které představují pro samotného dlužníka, ale i věřitele mnohem větší riziko. Zpravidla se tak jedná o půjčku se zástavou nemovitosti, kde je zapotřebí právě nemovitostí ručit. V případě, že nebude následně dlužník schopen hypoteční úvěr plnohodnotně splácet, může dojít k exekučnímu příkazu na nemovitost a její následné dražbě.

Je ale zapotřebí podotknout, že právě zástava nemovitosti má podíl na velmi nízké úrokové sazbě. Ta se v současnosti u většiny hypotečních úvěrů vlivem fixace zvýšila, přesto je výhodnější než u všech jiných typů úvěrů. Dnes můžete naleznout hypotéky na bydlení s úrokovou sazbou kolem 3%, tzv. americké pak nabízí asi o polovinu vyšší. Stále je však tato úroková sazba výhodná v porovnání s dlouhodobými spotřebitelskými úvěry. Pro lepší orientaci na úvěrovém trhu, můžete vyzkoušet hypoteční kalkulačku.

Nabídky od nebankovních společností rozhodně nejsou jenom nevýhodné. I tady však záleží, do rukou jaké společnosti se svěříte. Nevýhodné poskytovatele úvěrů můžeme stejně dobře naleznout v nebankovním jako v bankovním sektoru.